Rozhovor so športovým riaditeľom mládeže Miroslavom Guzom: Hráčom vravíme, nech robia všetko pre to, aby hrali na novom štadióne
Rok 2020 odpočítava svoje posledné dni. Po rozhovoroch s trénermi mládežníckych kategórií Vám prinášame aj rozhovory, ktoré odkrývajú pohľady na udalosti posledných mesiacov od tých najpovolanejších ľudí v klube.
Situáciu v mládeži FC Košice priblíži športový riaditeľ tejto sekcie – Miroslav Guza. O tom ako vníma anulovanie dorasteneckých súťaží, na aký stupienok dáva výsledky v jednotlivých kategóriách, ako je na tom klub z pohľadu žiadosti na udelenie statusu Futbalovej akadémie, ale aj o tom, čo všetko potrebuje mladý futbalista na prienik do seniorského futbalu, čítajte už v nasledujúcich riadkoch.
Pán športový riaditeľ, máme za sebou rok 2020. Na úvod Vás poprosím o jeho zhrnutie z Vášho pohľadu.
„Rok 2020 vnímam z dvoch pohľadov. Jeden je ten, že sa snažíme o postup do dorasteneckej ligy, čo je zároveň základný cieľ celej akadémie FC Košice. Prerušením, respektíve anulovaním súťaží v jarnej časti roku 2020, nám nebolo umožnené dostať sa do prvej dorasteneckej ligy a dotiahnuť tak postupovú sezónu. Umiestnenie „devätnástky“ a „sedemnástky“ sú kritériami na postup a tie sme spĺňali. Boli sme veľmi krátky čas prvoligoví a potom odrazu druholigoví, takže to bolo veľké sklamanie. Z tohto pohľadu môžeme túto skutočnosť považovať za negatívnu.“
„Na druhej strane sa ešte viac sfunkčnili procesy v mládeži, od základnej štruktúry cez fungovanie jednotlivých sekcií. Tých vecí je strašne veľa, vymenovať ich by bolo veľmi povrchné. Z druhého pohľadu sa teším, že tieto veci sú živé, že sa nám ich darí skvalitňovať, dopĺňať personálne, aby nám prinášali osoh aj v budúcnosti a aby ešte viac zúročili robotu ľudí, ktorí sú v klube. Samotný tréningový proces v jednotlivých kategóriách prebiehal štandardne až do času, kedy sme sa museli prispôsobiť nariadeným opatreniam. Je treba povedať, že výber do prípraviek je ešte prísnejší. Dnes sme v štádiu, že máme obsadené Košice našimi strediskami. Zaradenie do výberových skupín môžeme nazvať výberom a nie náborom.“
Ako je na tom mládež ako celok? Čo je hlavný bod, na ktorý sa zameriavate?
„My vlastne staviame dom z dvoch strán. Staviame základy – to sú prípravky – a budujeme komín – to je „devätnástka“. Máme profesionálnych trénerov od kategórie U14 a vyššie, čo je tiež veľmi dobré vzhľadom na to, že máme štatút Útvaru talentovanej mládeže (ÚTM) a dotácia zo Slovenského futbalového zväzu (SFZ) je na jednotlivé trénerské pozície je oveľa menšia, ako je vo Futbalových akadémiách (FA). Hlavne vďaka akcionárom máme tieto pozície obsadené profesionálnymi trénermi. V kategóriách U13 a U12 sú tréneri, ktorí trénujú popri svojom zamestnaní. Ja dúfam, že postupne úpravou rozpočtu sa nám podarí obsadiť aj tieto pozície profesionálnymi trénermi. Výrazný krok sme spravili v starostlivosti o hráčov. Lekári, kondiční tréneri a fyzioterapeuti pomáhajú pri ich príprave. Sfunkčnili sme Brankársku akadémiu pod vedením trénera brankárov Mariána Kella.
Koronakríza futbalu nepomohla. Môžeme ale hovoriť aj o nejakých pozitívach?
„Všetko zlé je na niečo dobré. Aj tieto obmedzenia nám priniesli jednu dôležitú vec – trénovanie v malých skupinách - o čom tu stále hovoríme. Efektivita tréningového procesu sa zvýrazní, ak budeme trénovať v malých skupinkách. Dnes takto trénujú všetky kategórie a ja som presvedčený, že nám to v budúcnosti prinesie efekt.“
Často sa pri mládeži hovorí o tom, že výsledok nie je prvoradý, opak však zvykne byť pravdou. Na akom stupienku hierarchie stojí výsledok v mládeži FC Košice?
„Tvrdím, že výsledok je dôležitý v každom veku, len v rebríčku hodnôt musí byť na správnom mieste. Keď sa bavíme o kategóriách U13, U12 či U11, tak nie je na prvom mieste, ale až ďalej v poradí. „Devätnástka“ hrá na výsledky a tam je na prvom mieste a aj ďalšie roky bude. Je to takto nastavené zo SFZ a myslím, že toto je veľký problém slovenského futbalu. Štruktúra súťaží je taká, aká je, že dorastenci hrajú na výsledky, či už v I. lige, alebo v II., že U15 musí hrať na výsledky a musí postúpiť.“
Je to asi komplexnejší problém, na ktorý budú nutné väčšie zásahy do systému. Máte nejaké návrhy, ako to reformovať?
„My vieme, ako to zmeniť. Potrebujeme upraviť štruktúru v „pätnástke“ – nebudeme hrať o postup, ale hrať dlhodobú súťaž. A či to už bude spojená so stredom Slovenska, alebo čisto východoslovenská, to nech už posúdia iní. Určite by sa „sedemnástka“ nemala započítavať do hodnotenia akadémií, pretože zase prichádza k tomu, že tam hrajú najstarší alebo končiaci hráči. Keď mám výkonnostne dvoch rovnakých hráčov v U15 a U17, tak za mladší dorast bude hrať „sedemnástkar“, hoci ten už mohol hrať o úroveň vyššie.“
V posledných týždňoch sa košická futbalová verejnosť dozvedela, že smerom dopredu postupuje aj projekt výstavby futbalovej akadémie z pohľadu infraštruktúry. Môžete nám priblížiť ako podstatné je to pre celú hierarchiu mládeže?
„Teším sa, že sa proces akadémie ako budovy a ihrísk, dostal do štádia, v ktorom je. Je to pre nás obrovská vec do budúcnosti. Získame svoju identitu, budeme mať svoje zázemie. Logistika je v tomto smere veľmi náročná, na starosti ju má Roman Petruška, koordinátor mládeže. Pre nás to v tomto smere bude obrovský plus. Keď sa to na jar začne budovať a rásť pred očami, tak to bude vynikajúce.“
Ak by teraz prišlo k licenčnému konaniu z pohľadu mládeže pre splnenie podmienok na udelenie statusu Futbalovej akadémie, sme pripravení?
„Je dôležité povedať, že projekt akadémie FC Košice musí spĺňať kritéria SFZ, ktoré sú jasne definované v licenčnom systéme pre FA a ÚTM. Dnes si dovolíme tvrdiť, že spĺňame na 99% podmienky akadémie. Ak by tu dnes prišla kontrola a žiadala by predložiť všetky potrebné doklady, tak splníme podmienky akadémie. To je základný meter roboty, ktorá sa tu dnes robí.“
Už počas minulej sezóny a ešte viac počas tej aktuálnej sme mohli sledovať výkony starších dorastencov v prvom tíme FC Košice. Tento rok sa do povedomia vyšvihli najmä Marcel Novák, Martin Sabol, Jakub Nicolas Tišťan či Sebastián Borok, ale aj mnohí ďalší dorastenci, ktorí viac či menej pravidelne trénovali s A-mužstvom. Ako hodnotíte práve toto prepojenie?
„Ako bezproblémové aj za pôsobenia trénera Fabuľu, aj trénera Benka. Zaradenie mladých hráčov do prvého mužstva je dlhodobý proces s potrebnou dávkou trpezlivosti. Dôležitú úlohu v tomto procese zohráva športový riaditeľ klubu p. Turczyk. Konštelácia, ktorá je teraz v klube nastavená, je veľmi naklonená zaraďovaniu mladých hráčov do „A“ mužstva. Videl som zápasy v Žiline a doma proti Popradu i Podbrezovej. Môžeme neskromne povedať, že naši mladí hráči sa nestratili.“
Čo je najpodstatnejšou vecou na to, aby mohol mladý futbalista uspieť medzi seniormi?
„Dôležitou vecou je fakt, že mladí hráči na to musia byť pripravení. Netreba jednotlivé obdobia preskakovať. Po hernej stránke musia mať kvalitu, musia byť však pripravení aj po fyzickej a mentálnej stránke. To sú dosť dôležité faktory, na ktorých pracujeme v doraste. Myslím si, že v kategóriách U19, U17 a U15 máme chlapcov, ktorí môžu vyskočiť a môžu zaklopať na dvere prvého tímu. Hráči, ktorí teraz naskočili do Á-čka, boli dobre pripravení. Ďalší, ktorí prídu po nich, budú pripravení ešte lepšie. Tešíme sa na to, pretože je to aj v našej filozofii, že našu robotu budú hodnotiť odchovanci v prvom mužstve. Musíme zdôrazniť, že toto sú odchovanci košického futbalu, ktorí tu sú od prípravky. Košice majú klub, ktorý zhodnotí robotu všetkých ostatných mládežníckych klubov v Košiciach. Peniaze za hráča dostane aj daný mládežnícky klub. Dôkazom je aj prerozdelenie peňazí z prestupu hráčov Ondreja Dudu a Tomáša Huka pre všetky mládežnícke kluby v Košiciach. Týchto hráčov v mládežníckych kategóriách trénovali tréneri Guza či Sovič, ktorí priamo ovplyvňujú tréningový proces v našom klube, takže som presvedčený že vychováme ďalších...“
Je v súčasnosti v našej mládeži nejaký talent, ktorý by Košičania mali viac sledovať?
„Určite nie je dobré povedať nejaké meno. Ja si to nedovolím povedať. Ak niektorý tréner príde a povie, že tento hráč bude a tento nebude hrať ligu, tak by si to mal dať patentovať. V tom celom procese môže byť veľa faktorov - či sa hráč dostane do seniorského futbalu, alebo nie. Môže byť výborný, ale môže prísť zranenie a všetko je pasé. Niekto zase nemusel byť na takej úrovni v mládeži, ale svojou obrovskou snahou sa môže dostať do prvého mužstva.“
„Myšlienka, ktorá hráčom hovoríme, znie nasledovne: Robte všetko pre to, aby ste hrali na novom štadióne pred 10-tisíc divákmi. Keď toto je dostatočná motivácia, tak dúfajme, že sa to podarí. Každý jeden hráč, ktorý tam takto bude hrať, tak to pre nás bude niečo výborné.“
V tomto januári sme usporiadali tretí ročník mládežníckeho halového turnaja pre kategóriu U14 – Interport Cup. Ako to vyzerá s jeho štvrtým pokračovaním vzhľadom na aktuálne opatrenia v súvislosti s koronavírusom? Čo ďalšie turnaje, ktoré organizuje FC Košice pre mládež?
„Interport Cup je pripravený, teraz sa však bude hrať vonku. Prispôsobili sme sa. Myšlienka je pokračovať v organizácii tohto turnaja. Sme v štádiu, kedy sa turnaj zorganizuje, ale bude vonku. Nebude v takom rozsahu, ako bol minulé roky, ale určite ho chceme zachovať.“
„V tomto roku sme takisto pomenovali turnaj, ktorý sme organizovali pre U14 a U15, po našom kamarátovi Mimim Balogovi. Memoriál Imricha Baloga sa uskutočnil tento rok v Barci a ďalšie roky sa bude rovnako konať. Tieto dva turnaje máme ako nosné pre náš klub. Jeden pre U14 a Memoriál je pre U15. Organizujeme aj menšie turnaje pre prípravky aj U12, ale to je súčasť prípravného obdobia.“
Slovo záverom od športového riaditeľa mládeže Miroslava Guzu:
„Na záver by som chcel sa aj touto cestou vo svojom mene a aj v mene vedenia mládeže FC Košice na konci roku 2020 poďakovať akcionárom klubu za vytvorené podmienky pre prácu ľudí na úseku mládeže. Ďalej by som chcel poďakovať všetkým trénerom, lekárom, fyzioterapeutom a všetkým ľuďom, ktorí sa podieľajú na práci s mládežou. Samozrejme poďakovanie patrí aj hráčom za vzorné reprezentovanie klubu. Všetkým Vám želám pokojné prežitie vianočných sviatkov v kruhu svojich rodín a prajem všetko dobré do nového roku 2021.“