Prípravné obdobie v lete je jedno z najdôležitejších v roku

  • 11.07.2024
  • Vytlačiť

Kondičný a silový tréner Igor Bakaľár je nováčikom v realizačnom tíme FC Košice. Práve teraz však patrí medzi najvyťaženejších spolupracovníkov trénera Gergelyho Geriho. Chváli si podmienky v Košiciach a usmieva sa nad tým, že občas nevidí zo zápasu takmer nič.


Igor, kto nasmeroval vaše kroky do FC Košice a ako ste sa ocitli pri futbale?

„Začal som pri mládeži FC Nitra, kde som sa postupne dostal až k seniorom. Vtedy som pracoval v klube a popritom som absolvoval doktorandské štúdium na nitrianskej univerzite. Po úspešnom ukončení som sa presunul do Dunajskej Stredy, kde som sa taktiež realizoval v rámci Akadémie. Potom som dostal možnosť rozvíjať sa pri A-mužstve AS Trenčín, kde som pôsobil celú uplynulú sezónu. Následne som dostal ponuku z FC Košice, ktorú som sa rozhodol prijať. A prečo? Košice sú mesto s bohatou futbalovou históriou, miestny klub FC som vnímal ako veľmi ambiciózny projekt, ktorému by svedčalo, ak by hral v najvyššej súťaži o popredné priečky. Na základe týchto pocitov a myšlienok som sa rozhodol sem prísť a byť súčasťou realizačného tímu A-mužstva žlto-modrých.“

Príchodom do Košíc ste vlastne nadviazali na spoluprácu s Gergelym Gerim, s ktorým ste pôsobili v Nitre pred štyrmi rokmi. Bol hlavným motívom práve on?

„Určite áno. Spolupracovali sme v Nitre, kde sme v tom čase mali obmedzené možnosti na rozvoj a regeneráciu hráčov, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou rozvoja. Nemali sme napríklad zariadenia GPS, ktoré sú už dnes samozrejmosťou a ktoré nám dnes ukazujú všetko podstatné. S odstupom času však môžem povedať, že sme tam odviedli napriek všetkému kus dobrej roboty. Aj na základe týchto skúseností som prijal túto ponuku a som zároveň veľmi rád, že ma tréner Gergely Geri teraz oslovil. Verím, že to, čo sa nám podarilo tam, tu ešte zlepšíme. Koniec koncov, z vtedajšieho kádra FC Nitra sú teraz v Košiciach Dávid Šípoš, Daniel Magda, Lukáš Fabiš a Michal Faško.“   

Čo je vašou hlavnou náplňou?

„Ako už z titulu mojej funkcie v klube vyplýva, starám sa predovšetkým o silovú a kondičnú zložku pripravenosti hráčov. Inými slovami mojou úlohou je hráčov prichystať tak, aby boli silnejší, rýchlejší a vytrvalejší. Trend v súčasnom futbale je o aktívnom pohybe, o čo sa snažíme aj my. Jednoducho, aby čísla fyzickej pripravenosti hráčov vo vysokej intenzite boli vyššie a vyššie. Jedine v tom prípade môžeme hrať atraktívny futbal s kolmými prihrávkami a množstvom šprintov. Výhodou je aj to, že členom realizačného tímu je fyzioterapeut Peter Vresilovič, s ktorým som v lanskej sezóne pôsobil v AS Trenčín, čo znamená, že sme zohratí a naša práca má ešte vyšší efekt. Už v predošlom klube sme naštartovali štruktúru starostlivosti o hráčov, ktorí sú buď zranení, alebo sa snažia vrátiť po zranení, aby sa rýchlejšie dostali do správneho tempa. Volá sa to „return to play“, čiže návrat do hry, a tento model sme už aplikovali aj na hráčoch v Košiciach. Druhá strana mince je, že aj keď už prebieha štvrtý týždeň prípravnej fázy, tak sme doposiaľ nemali jediného zraneného hráča. Zatiaľ hráči zvládajú intenzitu i objem tréningov, rovnako aj metráže behov, ktoré sme im naordinovali na základe testovania.“

Zhovárame sa v moderne zariadenej tréningovej miestnosti, preto sa natíska otázka, ako hodnotíte technicko-materiálnu vybavenosť FC Košice?

„Samozrejme, vždy je priestor na zlepšenie. Mesto Košice i samotný klub FC má veľký potenciál na to, aby dosahoval lepšie výsledky. Čo sa týka vybavenia, som veľmi rád a vďačný, ako to tu funguje. Ak nám náhodou niečo chýbalo, alebo vypadlo, prípadne sme dali návrh na zakúpenie, riešilo sa to veľmi rýchlo a promptne. To by som zvlášť ocenil, pretože nie všade to ide takto hladko. Jediným mínusom sú tréningové plochy, pretože nemáme stabilné miesto na proces. Veľa sa presúvame a tým aj strácame čas. Počul som o projekte tréningového centra. Jeho realizácia by klubu veľmi pomohla, na mysli mám aj mládežnícke družstvá.“

Čo poviete na ďalšie subjekty, s ktorými klub spolupracuje v rámci starostlivosti o hráčov?

„Rád by som vyzdvihol medicínsku spoluprácu s Nemocnicou AGEL Šaca a zvlášť spoluprácu so špičkovými lekármi Polanom, Fečíkom a Olšavským. Hráči na tamojšej klinike absolvovali základné testy, ktoré nám pomohli pri určovaní tréningových dávok pre jednotlivých hráčov. Takisto máme veľmi dobrú spoluprácu aj s Diagnostickým centrom Fakulty športu Prešovskej univerzity v Prešove, kde pôsobí Pavol Čech a aj vďaka nemu sme mohli hráčov testovať na izokinetickom dynamometri, vďaka čomu vieme zistiť rozsah prípadných asymetrií na končatinách. Sú to pre nás veľmi užitočné zistenia, pretože aj na základe toho vieme hráčom určiť obsah prípravy takpovediac na mieru. Okrem toho máme aj naše vlastné testy, k dispozícii teda máme množstvo údajov, z ktorých vychádzame pri aplikácii tréningového procesu pri kondičnej a silovej stránke. Tréningy sú ťažké a náročné, ale chlapci sa za tých pár týždňov posunuli. Všetci robíme všetko preto, aby to prinieslo želané ovocie v podobe lepších výsledkov i herného prejavu. Sľubujeme si od toho, že budú silní, odolní, kvalitní na lopte aj v súbojoch a že budú spĺňať bežecké parametre, ktoré si vyžaduje moderný futbal.“

Je teda práve toto prípravné obdobie jedným z najdôležitejších nielen čo sa týka vašej práce, ale aj pre samotných futbalistov?

„Áno, jednoznačne. Toto je priam kľúčový čas, od ktorého sa mnohé odvíja. Tobôž, ak sme tu teraz úplne nový realizačný tím a nových je aj dosť hráčov. Zároveň máme možnosť sa lepšie spoznať. Letná prestávka je, paradoxne, dlhšia ako tá zimná, a my teda máme čas, aby sme tú výkonnosť pripravili na čo najvyšší level.“

Spomínali ste personálnu aklimatizáciu, takže by nás zaujímalo, akí sú košickí hráči zverenci?

„Verím, že budú najlepší! Zo začiatku, keď sme zavádzali nové cvičenia či nový spôsob cvičení, tak niektorí ich už poznali a iní sa ich museli naučiť. Je to o adaptácii. To, že hundrú a frflú, nevadí. Patrí to k príprave a možno je to určitý psychický ventil, keď si hráč uľaví. A zároveň to znamená, že tvrdo pracujú, čo je len a len dobré. Ja to viem pochopiť a myslím si, že na tom nie je nič zvláštne.“

Počas prípravných stretnutí sme si všimli, že pomaly ani nesledujete zápas, ste chrbtom k ihrisku, pretože pripravujete hráčov na vstup do súboja. Nemusíte sa po skončení stretnutia pýtať na výsledok...?

„Hahaha, to zase nie, ale je pravda, že občas sa opýtam, aký sme dali gól, alebo ho vidím až po zápase zo záznamu. Máte však pravdu v tom, že ma nemôže primárne zaujímať futbal, ale hráči. A to nielen tí, ktorí nehrajú, ale aj tí, ktorí sú na ploche. A to, že nevidím pomaly nič zo zápasu, je tiež pravda, no to je údel kondičného trénera. Pevne však verím, že si aspoň trošku vychutnám prestížny zápas proti AS Rím.

Hlavne teraz v príprave zasahuje do stretnutia aj cez 20 hráčov. To pre mňa znamená pripraviť základnú zostavu a počas zápasu aj náhradníkov. Niektorým hráčom určujeme orientačnú minutáž, pretože s niekým sa ráta na celý zápas, s iným na polčas, ďalší môže zatiaľ iba 20 minút. To bol prípad Jána Kriváka, ktorý sa vracal po dlhej pauze. Samozrejme, aj on si práve preto vyžaduje špeciálne rozcvičenie. Ďalšia vec je práca s GPS (Catapult), kde si ku koncu stretnutia už pozerám nabehané vzdialenosti či už vo vysokej intenzite alebo v šprinte, či hráčom, ľudovo povedané, nedochádza dych. Na základe výstupov, ktoré vyhodnocujem priamo počas zápasu, dávam odporúčania hlavnému trénerovi. Je len na ňom, ako sa rozhodne.“

Čiže viete vstúpiť do zápasu nielen kvôli výkonnosti, ktorá vás v podstate nemusí zaujímať, ale aj tým, že poviete trénerovi, ktorý hráč vám fyzicky takpovediac odchádza?

„Presne tak. Toto je veľká výhoda, že máme k dispozícii techniku, vďaka ktorej presne v danom čase vidíme, kto sa ako pohybuje. Keď vidím, že je hráč už „prepálený“, tak moja úloha je to hlásiť trénerovi. Opakujem, že z hľadiska vývoja zápasu či taktiky to on môže iba vziať na vedomie, ale doslova odo mňa vyžaduje, aby som ho so všetkými dôležitými zmenami okamžite oboznámil. Za každých okolností som povinný poskytnúť mu relevantné informácie.“

Spomínali ste, že zo žlto-modrých chcete urobiť čo najlepších hráčov, ako ste to mysleli?

„Tak, ako som to povedal. Vychádzam z momentálneho trendu futbalu, ktorý máte možnosť vidieť aj na európskom šampionáte v Nemecku, že dominuje rýchlosť, sila a tým pádom aj vytrvalosť. Úspešné reprezentácie hrajú kolmo, rýchlo a v podstate jednoducho. No práve dosiahnuť tú jednoduchosť je veľmi náročné. Musíte byť totiž špičkovo fyzicky pripravený. Ak totiž nemáte vytvorený dostatočný fond, ste náchylnejší zraniť sa. Tým, že sme si zvolili aktívnejší štýl hry, či už s loptou alebo bez nej, mojou úlohou je hráčov adekvátne pripraviť. Moje najväčšie želanie je, aby sa nikto z hráčov nezranil, a zároveň, aby každý hral tak, ako trénujeme. To je najdôležitejšie.“

Napriek tomu, že máte iba 30 rokov a za sebou pomerne bohatú kariéru vo futbalových kluboch, všimli sme si, že najväčšie úspechy ste dosiahli v inom športe...

„Áno, je to tak. Počas pôsobenia v Dunajskej Strede mi popri mladých futbalistoch bola ponúknutá aj rola kondičného trénera pri miestnych hádzanárkach. Súťažný ročník 2022/2023 je dodnes najúspešnejší v histórii klubu HC DAC, pretože okrem prvého zisku titulu majsteriek Slovenska sme premiérovo triumfovali aj v spoločnej slovensko-českej MOL lige. Spomínam na to veľmi rád, pretože to bola ďalšia veľmi cenná skúsenosť, z ktorej čerpám aj pri futbale. Bol to pre mňa iný šport, trénoval som ženy, ale najdôležitejšie je, že sme boli úspešní. Po trinástich rokoch sme dokázali vyfúknuť slovenský titul Michalovciam a primát v MOL lige bol ešte bonusom navyše. Som na to patrične hrdý, ale keďže viem, kam ste tým mierili, tak by som bol rád, keby som tieto úspechy premietol aj do futbalu a konkrétne do pôsobenia v košickom FC. Netvrdím, že sa hneď máme stať majstrami, ale byť najlepší je krásny pocit a ja by som chcel byť s klubom čo najlepší!“

Vizitka Igora Bakaľára

Narodený: 17.11.1993 v Zlatých Moravciach. Vzdelanie: Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre. Trénerská kariéra: 2018-2020: FC Nitra, 2022-2023: FC DAC Dunajská Streda, 2022-2023: HC DAC Dunajská Streda (hádzaná ženy), 2023-2024: AS Trenčín.

FOTO: Tomáš CICOŇ


Výber z nášho e-shopu

GENERÁLNY PARTNER


HLAVNÍ PARTNERI


  • Hell Energy drink

PARTNERI


  • KPC

MEDIÁLNI PARTNERI