Mladíci z Akadémie absolvovali zaujímavú prednášku
Strava, spánok a regenerácia kľúčovým spôsobom vplývajú na výkonnosť futbalistu. Podstatou je presvedčiť hráčov už v mladom veku, aby si uvedomili, že to, čo sa deje medzi tréningami, je častokrát dôležitejšie ako na samotnom tréningu.
Životospráva vo futbale a jej špecifiká - základ zvýšenia výkonnosti, to bol názov prednášky, ktorú absolvovali mladíci z Akadémie FC Košice počas uplynulého týždňa. Lektorom bol futbalový fitness tréner Milan Ivanka. Ten o životospráve a celkovo zdravom životnom štýle nielen prednáša, ale aj publikuje knihy. Aktívne pracuje v klube FC ViOn Zlaté Moravce. Do Košíc zavítal na pozvanie vedenia našej Akadémie, aby mladíkom z liahne žlto-modrých prednášal o špecifikách životosprávy a jej vplyve na výkonnosť futbalistu. „Úprimne, na Slovensku sa doposiaľ tieto otázky veľmi neriešili. Keďže som v minulosti spolupracoval s terajším športovým riaditeľom Akadémie FC Košice, Gergelym Gerim, prijal som jeho pozvanie na túto prednášku. Určená bola pre mládež košického FC. Hlavným motívom je nastaviť zmenu myslenia u týchto hráčov, aby začali ináč rozmýšľať v rámci starostlivosti o svoje telo a vôbec o sebe samých. Tým dokážu zlepšiť svoju výkonnosť i fyzický stav,“ vysvetlil Milan Ivanka základnú ideu svojej košickej misie.
Ak to zjednodušíme, v športe platí poučka, že telo je pre športovca akoby pracovný nástroj, a strava, ktorú príjme, jeho najdôležitejším palivom. „Je to presne tak. Mladíkom som vysvetľoval základnú rovnicu: tréning krát životospráva krát regenerácia rovná sa výkonnosť. V súčasnej dobe je futbal veľmi rýchly a silový, to znamená, že už nestačí iba trénovať. Dôležité je myslieť aj na to, čo sa deje medzi tréningami. Pokiaľ toto nezachytíme, nebudeme môcť v budúcnosti od súčasných mládežníkov očakávať, že dosiahnu také špičkové parametre ako hráči top klubov,“ naznačil kroky nevyhnutné pre ďalší progres.
Dôležitou súčasťou denného režimu je aj spánok a celkovo odpočinok. Fyzicky aj duševný. „Mnohí hráči o tom, ani nevedeli, koľko a kedy majú spať. Okrem toho najviac rušivým spôsobom sa pod nekvalitu spánku podpisuje elektromagnetický smog. To znamená blízkosť mobilných zariadení v blízkosti hlavy, aj nevypnuté dáta. Rovnako aj to, čo robíme pred spánkom, či ešte do mobilu pozeráme, alebo sa uložíme spať bez akýchkoľvek rušivých momentov. Preto som hráčom vysvetľoval, aby spali v úplne tmavej a vyvetranej miestnosti. Taktiež aby nespali s mobilom pri hlave, prípadne ho úplne vypli. Spánok bol odjakživa najlepšou regeneráciou pre športovca a jeho kvalita obzvlášť. My môžeme trénovať úžasne, ale ak medzi tréningami nedodržiavame základné princípy životosprávy, tak je ten tréning sotva polovičný,“ zdôraznil Milan Ivanka.
Cieľom prednášky Milana Ivanku bolo predovšetkým to, aby mladíci z košickej Akadémie pochopili a stotožnili sa so životosprávou ako takou. To znamená fungovať v zmysle jej zásad aj v čase, keď sú sami, respektíve nemá na nich nikto dosah. „Profesionalizmus musíme do hráčov dostávať už aj v mladšom veku. Problémy, ktoré som pomenoval, je potrebné riešiť zavčasu. Ak hráčov nastavíme na zásady profesionalizmu už v skoršom veku, tak neskôr pri prechode medzi seniorov budú pripravení oveľa lepšie. A hlavne títo mladí hráči musia sami seba nastaviť na profesionálny prístup aj v bežnom živote, mimo tréningu. Tréner má na nich dosah pár hodín denne, ale to gro sa odohráva mimo tréningov a celkovo pôsobenia v klube. Skrátka, mali by byť presvedčení o tom, že to, čo robia, je správne,“ prízvukoval špecialista na životosprávu.
Milan Ivanka má bohaté skúsenosti, preto nás zaujímalo, ako dokáže zmena myslenia mladého športovca v otázkach životosprávy pozdvihnúť jeho výkonnosť a vôbec potenciál. „Ide tu aj o zdravie. Aj bežný človek, ak zlepší stravovanie, zvýši pohyb, tak hneď sa cíti lepšie. To isté platí aj u hráča. Tréning tvorí 50 percent jeho športovej kvality a zvyšok to ostatné. Ako som už spomenul, hráč sa rozvíja medzi tréningami. Tie sú síce dôležité pre rozvoj individuálnych technických schopností, ale to, čo sa deje predtým a potom je niekedy ešte oveľa dôležitejšie,“ dodal na záver debaty.
FOTO: Šimon PAVLIŠIN